Jsme skupina výzkumníků z Univerzity Karlovy a nezávislého analytického ústavu STEM a obracíme se na Vás jako na představitele/představitelku společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo bytového družstva (BD). Rádi bychom Vašemu SVJ, resp. BD nabídli možnost účastnit se výzkumu na téma sdílení energie v bytových domech. Zapojení do výzkumu je finančně kompenzováno.
VE ZKRATCE:
1. Čeho se výzkum týká?
Projednávání možnosti instalovat na střechu bytového domu fotovoltaické panely včetně poskytnutí informačních a podpůrných materiálů poskytnutých výzkumným týmem.
2. Kdo výzkum realizuje?
Univerzita Karlova a nezávislý ústav STEM za finanční podpory Technologické agentury ČR.
3. Co konkrétně zapojení do výzkumu obnáší?
Vyplnění celkem dvou dotazníků členy SVJ / BD a otestování našich materiálů, které poskytují podporu při zvažování investice do fotovoltaické elektrárny pro bytový dům.
4. Co z toho bude Vaše SVJ / BD mít?
Zapojení do výzkumu představuje možnost prodiskutovat dané téma za naší asistence (metodika, informační podklady) a zorientovat se v něm. Kromě toho nabízíme také
zajímavou finanční kompenzaci.
5. Jaký je časový harmonogram zapojení do výzkumu?
Celkové zapojení by nemělo být ani pro kontaktní osobu časově náročné, celá výzkumná fáze se odehraje v druhé polovině roku 2025.
Pokud Vás nabídka rámcově zaujala, níže se dozvíte více informací k jednotlivým pěti bodům.
1) Čeho se výzkum týká
V souvislosti s přijetím novely vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou č. 404/2022 Sb. je nyní pro bytové domy jednodušší a výhodnější instalovat fotovoltaické panely. Očekává se velký zájem bytových domů o tuto příležitost energetické úspory. Zároveň ale mezi lidmi existují různé nejistoty a obavy, a to jak technického rázu, tak obavy z koordinace a domluvy mezi často velkým množstvím majitelů / družstevníků v rámci bytového domu. Cílem výzkumu je vytvořit a otestovat metodiku, která obyvatelům bytových domů usnadní jejich rozhodování. Metodika jim konkrétně pomůže dobře strukturovat všechny otázky, na které je potřeba v rámci SVJ nebo BD nalézt společné odpovědi. Dále jim poskytne základní právní a technologický rámec pro jejich rozhodování a odkazy na podrobnější materiály. Metodika by tedy měla pomoct na cestě k efektivnímu rozhodnutí o tom, jestli dané SVJ nebo BD chce projekt sdílení energie realizovat, nebo nikoliv. Cílem není nikoho o ničem přesvědčovat, ale zjednodušit diskusi mezi členy SVJ a BD, aby se dokázali informovaně rozhodnout.
2) Kdo výzkum realizuje?
Výzkum je realizován v partnerství Univerzity Karlovy a nezávislého analytického ústavu STEM. Svůj záměr pracovat s výsledky výzkumu za cílem rozvoje komunitní energetiky v ČR vyjádřilo Ministerstvo životního prostředí České republiky, které je aplikačním garantem výzkumu. Výzkum je z větší části financován Technologickou agenturou České republiky (web o podpoře projektu ZDE) a doplňkově vlastními zdroji výzkumných partnerů.
3) Co konkrétně zapojení do výzkumu obnáší?
Zapojená SVJ / BD se v rámci výzkumu zúčastní tří aktivit. První aktivitu představuje vyplnění krátkého dotazníku (přibližně 7 minut vyplňování) v elektronické podobě všemi členy SVJ, resp. BD. Následuje druhá aktivita, kdy bude potřeba, aby SVJ / BD svolalo buď samostatnou schůzi, popřípadě bod zařadilo na svoji běžnou schůzi. Před konáním schůze Vám poskytneme informační materiály pro všechny členy SVJ / BD a body programu, které doporučujeme během schůze sledovat a postupně vyřešit. Na chůzi budou přítomni pozorovatelé z našeho výzkumného týmu, ale do schůze samotné nebudou zasahovat, ta bude ve Vaší kompetenci (popř. osoby kterou na činnost delegujete). Poslední, třetí aktivitou bude další dotazníkové šetření pro členy SVJ / BD (opět maximální délka dotazníku 7 minut). Tím Vaše zapojení do výzkumu končí.
4) Co z toho bude Vaše SVJ / BD mít?
Hlavním benefitem pro Vaše SVJ a BD by měla být metodická podpora pro diskusi o tom, zda chcete sdílení energie z fotovoltaických panelů na Vašem bytovém domě realizovat, nebo nikoliv. Dostanete přehledné materiály a průvodce diskusí, kterou může být vhodné ve Vašem SVJ / BD vést, abyste zvýšili pravděpodobnost, že provedete nejlepší možné rozhodnutí a zároveň nedojde ke zbytečným konfliktům nebo nedorozuměním. Kromě toho Vám bude po skončení spolupráce vyplacena finanční kompenzace 20 000 Kč formou DPP nebo DPČ (administraci zařídí výzkumný tým).
5) Jaký je časový harmonogram zapojení do výzkumu?
Harmonogram zatím není definitivní, ale předběžný časový harmonogram je následující:
- březen – červen 2025: výběr SVJ a BD pro účast ve výzkumu na základě předběžného zájmu, potvrzení ochoty SVJ / BD k účasti
- červenec – srpen 2025: zaslání podpůrných a metodických materiálů
- září – listopad 2025: projednávání a schůze
Pokud máte předběžný, nezávazný zájem se výzkumu účastnit, vyplňte prosím Váš kontakt a informace o domě ZDE.
P okud máte nějaké dotazy již nyní, neváhejte se prosím ozvat Martinu Philippovi: martin.philipp@stem.cz
Děkujeme za Váš čas.
Jménem výzkumného týmu,
Martin Philipp
martin.philipp@stem.cz
Analytik nezávislého analytického ústavu STEM
Eva Richter
eva.richter@ff.cuni.cz
Výzkumnice na Katedře sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
Hlavní řešitelka projektu