Mgr. Tomáš Diviák

Mgr. Tomáš Diviák, Ph.D.

Adresa

Katedra sociologie
Celetná 20
Místnost č. 113

tomas

Jsem studentem doktorského studia katedry sociologie FF UK a meziuniverzitního výzkumného centra ICS při University of Groningen. Ve výzkumu i výuce se zabývám především analýzou sociálních sítí (SNA), kterou aplikuji ve své disertaci na studium organizovaného zločinu a v jiných projektech např. ke studiu komunikace, sociálních hnutí či politiky. Dále se zabývám analytickou sociologií a kvantitativní metodologií. V českém prostředí se snažím SNA rozšířit – pořádám workshopy, přednáším a síťuji se 😊.

Ve svém doktorském výzkumu se zabývám organizovaným zločinem z pohledu analýzy sociálních sítí. Tento přístup umožňuje popsat a vysvětlit, jak organizovaný zločin vyrůstá z interakcí a vztahů mezi pachateli a dalšími aktéry. Teoreticky vycházím z analytické sociologie a studia tzv. skrytých sítí, metodologicky pak využívám především statistické modely sítí a také jejich doplňování kvalitativními poznatky o kontextu těchto sítí.

Výzkumně jsem pracoval na Sociologickém ústavu AV ČR (CVVM a oddělení socioekonomie bydlení), dále na Institutu pro kriminologii a sociální prevenci MSp ČR a v současnosti spolupracuji s katedrou sociologie Univerzity v Hradci Králové. Výzkumně jsem pobýval na University of Manchester (Velká Británie), Rijksuniversiteit Groningen (Nizozemí) a Swinburne University of Technology (Austrálie).

Vyjma sociologie a vědy obecně mě baví ještě poslouchat metal, posilovat, číst sci-fi & fantasy a hrát všelimožné karetní hry.

 

Publikace

    Odrážky:

Úvod > Mgr. Tomáš Diviák