Státní doktorská zkouška ověřuje studentovu výbornou orientaci v oboru jeho disertace a schopnost obhájit volbu svého přístupu k tématu disertační práce.
SDZK sestává ze dvou částí. V první části student prezentuje Teze disertace a reaguje na následné otázky komise. Diskuze se zpravidla zaměřuje na volbu teoretických východisek a metodologické uchopení disertace, znalost alternativních přístupů a vymezení se k nim. Ve druhé části komise zadá studentovi jeden tematický okruh, který student stručně představí a reaguje na doplňující otázky komise.
Spolu s přihláškou ke SDZK odevzdá student zároveň následující materiály:
- Teze disertace schválené školitelem;
- seznam 5 okruhů pro SDZK spadajících pod teoretické souvislosti oboru disertace (navrhuje školitel a schvaluje předseda OR);
- kopie dosavadních výstupů z disertace (odborné publikace, prezentace z konferencí apod.), pokud existují.
Studentům prezenčního studia se vyplatí s SDZK neotálet, neboť dle čl. 6, oddílu 4 Stipendijního řádu UK se po vykonání SDZK nezanedbatelně navyšuje doktorandské stipendium.
Státní doktorská zkouška probíhá před komisí, jejíž členy jmenuje děkan fakulty po projednání v oborové radě. Školitel je SDZK vždy přítomen, alespoň jeden člen komise nepochází z akademické obce fakulty.Předsedu a členy komise pro státní doktorskou zkoušku jmenuje děkan fakulty též po projednání v oborové radě, členem komise je zpravidla školitel, alespoň jeden člen komise není členem akademické obce fakulty.