Uvažují Češi a Američani o práci a nezaměstnanosti jinak? Přednáška doktorky Dawn Norris

❓❓ Uvažují Češi a Američani o práci a nezaměstnanosti jinak? A pokud ano, z jakých důvodů – a má s tím co dočinění národní historie? Existují generační rozdíly v tom, jak Češi o těchto tématech uvažují?

📌 Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky a jejich širší kontext, přijďte se 22. 6. od 16:00 podívat do místnosti 1.09 (Celetná 13) na přednášku Obsessed With Work or Obsessed With History? Preliminary Findings on the Czech Meaning of Work and Unemployment doktorky Norris, která přiletěla z USA do Česka, aby se tématem práce a nezaměstnanosti zabývala.

K přednášce paní doktorka uvádí:

There is a relatively limited amount of cross-national research that examines work and unemployment using a social psychological approach. I address this gap in the literature by presenting preliminary findings on this topic from my recent research in the Czech Republic. I also compare and contrast these findings to the results of my US research on unemployment. The current study’s preliminary results fall into three themes:

  1. Czechs and people from the United States think differently about work and unemployment;
  2. National history and current structure strongly influence how Czechs think about these topics;
  3. Generational/age differences exist in how Czechs think about these topics.

🪑 Po skončení navíc proběhne neformální posezení v centru Prahy, tak se neváhejte přidat.

——————

ℹ️ Co? – přednáška Obsessed With Work or Obsessed With History? Preliminary Findings on the Czech Meaning of Work and Unemployment
🗣️ Kdo? – doktorka Dawn Norris
⏱️ Kdy? – 22. 6. od 16:00
🗺️ Kde? – místnosti 1.09 (Celetná 13)

Úvod > Aktuálně > Uvažují Češi a Američani o práci a nezaměstnanosti jinak? Přednáška doktorky Dawn Norris